Aktuální úspěchy našich žáků (školní rok 2023/2024)

Naši mladí fotografové opět mezi oceněnými autory

Všichni milovníci fotografií a soutěžení vědí, že SPŠ stavební v Ostravě-Zábřehu a Asociace středoškolských klubů České republiky každý rok pořádají soutěž pro tyto nadšence. Letošním tématem se staly Večerní fotografie.

O vítězích kategorií do 18 let, nad 18 let a dalších rozhodovala i letos porota složená ze zástupců pořádající střední školy, z Asociace, žurnalistů a dalších organizací. Záštitu nad letošním 14. ročníkem převzal hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a starosta městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář.

Ve velkém množství zaslaných fotografií se neztratily ani ty od studentů naší školy oboru vzdělání Fotograf. Porota v kategorii Nejlepší fotografové nad 18 let ocenila 2. místem foto Sandry Kovaříkové (4. ročník). Cenu Asociace středoškolských klubů si domů odnesla Veronika Šiklová (2. ročník). Blahopřejeme oběma děvčatům a všem ostatním děkujeme za účast v soutěži.

Fotogalerie k soutěži na facebookových stránkách školy.

Fotosoutěž Cesofoto 2023 ocenila excelentní tvorbu našich studentů

Žáci našeho oboru vzdělání Fotograf mají každoročně své zastoupení v prestižní celorepublikové soutěži Cesofoto. Letošního celorepublikového finále již 24. ročníku se v posledním listopadovém dni zúčastnilo sedm středních škol s výukou fotografie ze všech koutů naší vlasti včetně školy ze spolkové země Durynsko z Německa.

Součástí programu pro úspěšné finalisty byl odborný seminář Miroslava Myšky (1946), uznávaného brněnského fotografa a pedagoga s bohatým profesním portfoliem. Myškův pestrý fotografický odkaz zahrnuje širokou škálu žánrů. Tento zkušený pedagog si podmanil studentské publikum zejména svou proměnlivou a hravou tvorbou, která mu přinesla zasloužené uznání nejen na domácí scéně, ale i za hranicemi. V klíčové části své prezentace tento vzácný host analyzoval téma fenoménu fotografických knih jako svébytného média pro prezentaci fotografických projektů.

Ve zcela zaplněném sále při slavnostním vyhlášení vítězů mezi jinými excelovala Nela Kubánková ze třídy F4. Odbornou porotu zaujaly její výtvarně originální soutěžní práce v kategorii Surrealistická montáž (1., 8. a 9. místo) a v kategorii Reportáž o jednom snímku (3. místo). Pěkného úspěchu dosáhl také Adam Popelka z druhého ročníku, který v kategorii Volná tvorba obsadil krásné 5. místo.

Také letošní ročník byl pro všechny mladé fotografy nejen oslavou jejich tvořivé práce, ale stal se pro ně nezapomenutelným i tím, že je znovu přiměl všimnout si krásy každodennosti a ocenit unikátnost každého okamžiku v právě se rodícím „zimním snu“.

Fotogalerie k soutěži na facebookových stránkách školy.

Mimořádný úspěch Ondřeje Kubíka v soutěži Czech Photo Junior

Gratulujeme Ondřeji Kubíkovi ze 4. ročníku oboru Fotograf k obrovskému úspěchu v prestižní fotografické soutěži, zaměřené na mladé talenty, Czech Photo Junior v kategorii střední školy. Jeho jedinečná série zachycující prezidentského kandidáta Petra Pavla na návštěvě Masarykova náměstí v Ostravě před druhým kolem prezidentských voleb dne 19. ledna  2022 se probojovala ohromným množstvím přihlášených fotografií a zaujala i mezinárodní porotu. Ta ji nakonec ocenila úžasným 2. místem, k němuž Ondřejovi velmi blahopřejeme.

Snímky Ondřeje Kubíka jsou aktuálně k vidění nejen na výstavě Czech Press Photo, která se koná v Národním muzeu (k vidění do 31. srpna 2024), ale rovněž nechybí ani na venkovní výstavě Czech Photo Junior v Nových Butovicích.

Nominovaná série Ondřeje Kubíka na webu Czechphoto.org.

AR Junior 2023

I v letošním roce měla naše škola žákovské zastoupení na celostátní soutěži žáků oboru Aranžér. Začátkem listopadu se sedm studentek tohoto oboru vypravilo za doprovodu učitelů odborného výcviku do Českých Budějovic, aby zde soutěžili v osmi disciplínách. V nich naše žákyně zabodovaly a odvezly si krásná umístění:

1. místoKlára Šturmová (Počítačová grafika)
1. místoAdéla Sedlmajerová (Písmo ručně psané)
2. místoPetra Pilárová (Drátěný program)
2. místoValerie Buchwaldková (Dárkové balení)
2. místoNela Palupová (Maketa výkladní skříně – hodnoceno očima žáků)
4. místo – Nela Palupová (Maketa výkladní skříně – hodnoceno očima dospělých)
8. místo – Anna Macíčková (Kresba dle předlohy – tenisky)
10. místo – Tereza Petříková (Plakát)

Všem oceněným žákyním blahopřejeme ke skvělým umístěním a děkujeme za krásnou reprezentaci školy. Nemenší poděkování náleží také učitelům odborného výcviku za vynikající přípravu.

Fotogalerie k soutěži na facebookových stránkách školy.

Ocenění za samostatnou odbornou práci Patricie Hlavsové

V sobotu 21. 10. 2023 proběhlo v Praze slavnostní vyhlášení celorepublikové soutěže o nejlepší samostatnou odbornou práci, kterou pravidelně pořádá CZVV ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR. Předávání proběhlo ve slavnostních prostorách Kaiserštejnského paláce v Praze na Malé Straně. Porota soutěže vyzdvihla v kategorii Kadeřník práci naší absolventky Patricie Hlavsové s názvem Dámský svatební účes a ohodnotila ji krásným 3. místem.

Samostatnou odbornou práci musí zpracovat každý žák posledního ročníku před závěrečnými zkouškami. Komise posuzovala jak formální úpravu práce, tak technologický postup a nákres výsledného účesu i podrobnou fotodokumentaci. Na Patriciině práci komise ocenila kromě výše zmíněných aspektů také velmi vkusnou použitou vlasovou ozdobu.

Patricii k tomuto úspěchu blahopřejeme a věříme, že ji budou následovat další žáci posledního ročníku oboru vzdělávání Kadeřník. Těšíme se na všechny jejich úspěchy.

Patricie Hlavsová při přebírání ocenění za svou samostatnou odbornou práci (druhá zleva).